Ramirez, Jose Luis
Birthday: 1958-12-03



Number of Weight Divisions in which boxer was a World Champion: 1

   
Champion
Opponent
Total
4
7
WBA
0
2
WBC
4
4
IBF
0
1
WBO
0
0
Mexico
Titles Stats
WBA
Lightweight
1988-10-29
Ramirez, Jose Luis
Technical Decision 11/12
Las Vegas, USA
Super Lightweight
1990-03-24
Ramirez, Jose Luis
Unanimous Decision 12/12
Ajaccio, France
WBC
Lightweight
1983-05-01
Ramirez, Jose Luis
Unanimous Decision 12/12
San Juan, Puerto Rico
Edwin Rosario captured vacant WBC lightweight title after Alexis Arguello moved up in weight.
1984-11-03
Ramirez, Jose Luis
Technical Knockout 4/12
San Juan, Puerto Rico
1985-08-10
Ramirez, Jose Luis
Unanimous Decision 12/12
Las Vegas, USA
1987-07-19
Ramirez, Jose Luis
Unanimous Decision 12/12
Saint-Tropez, France
Jose Luis Ramirez won vacant WBC lightweight title after Hector Camacho went up in weight.
1987-10-10
Ramirez, Jose Luis
Knockout 5/12
Paris, France
1988-03-12
Ramirez, Jose Luis
Split Decision 12/12
Levallois-Perret, France
1988-10-29
Ramirez, Jose Luis
Technical Decision 11/12
Las Vegas, USA
1989-08-20
Ramirez, Jose Luis
Unanimous Decision 12/12
Norfolk, USA
Pernell Whitaker captured vacant WBC lightweight title after Julio Cesar Chavez moved up to the super lightweight division.
IBF
Lightweight
1989-08-20
Ramirez, Jose Luis
Unanimous Decision 12/12
Norfolk, USA