Kono, Kohei
Photo: asianboxingnews.com
Birthday: 1980-11-23



Number of Weight Divisions in which boxer was a World Champion: 1

   
Champion
Opponent
Total
5
6
WBA
5
4
WBC
0
1
IBF
0
0
WBO
0
1
Japan
Titles Stats
WBA
Super Flyweight
2008-09-15
Kono, Kohei
Split Decision 12/12
Yokohama, Japan
Nobuo Nashiro won vacant super flyweight title after Alexander Munoz lost it to WBC champion Cristian Mijares who unified it.
2008-09-15
Nashiro, Nobuo
(interim champion)
Kono, Kohei
Referee Technical Decision 9/12
Mexico City, Mexico
2012-12-31
Kono, Kohei
Knockout 4/12
Tokyo, Japan
2013-05-06
Kono, Kohei
Majority Decision 12/12
Tokyo, Japan
2014-03-26
Kono, Kohei
Knockout 8/12
Tokyo, Japan
Kohei Kono captured vacant WBA super flyweight title after Liborio Solis was stripped his champion belt for failing to make the weight.
2015-01-31
Kono, Kohei
Split Decision 12/12
Tokyo, Japan
Kohei Kono retained his WBA super flyweight title after split draw.
2015-10-16
Kono, Kohei
Unanimous Decision 12/12
Chicago, USA
2016-04-27
Kono, Kohei
Unanimous Decision 12/12
Tokyo, Japan
2016-08-31
Kono, Kohei
Unanimous Decision 12/12
Tokyo, Japan
WBC
Super Flyweight
2010-09-20
Kono, Kohei
Unanimous Decision 12/12
Saitama, Japan
Tomas Rojas won vacant WBC super flyweight title after WBC stripped Vic Darchinyan of his belt when he moved up to bantamweight division.
WBO
Junior bantamweight
2016-12-30
Kono, Kohei
Technical Knockout 6/12
Tokyo, Japan